DOLAR 32,2479 0.15%
EURO 34,8506 -0.03%
ALTIN 2.413,660,17
BITCOIN 2183630-2,40%
İstanbul
20°

KAPALI

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

AB’den Twitter’a ‘dezenformasyon’ uyarısı: Sorumluluklarınızdan kaçamazsınız
  • Haberim
  • Gündem
  • AB’den Twitter’a ‘dezenformasyon’ uyarısı: Sorumluluklarınızdan kaçamazsınız

AB’den Twitter’a ‘dezenformasyon’ uyarısı: Sorumluluklarınızdan kaçamazsınız

ABONE OL
Haziran 1, 2023 01:14
AB’den Twitter’a ‘dezenformasyon’ uyarısı: Sorumluluklarınızdan kaçamazsınız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İç Pazar ve Endüstriden Sorumlu Üyesi Thierry Breton,  birliğin dezenformasyonla gayret için hazırladığı zarurî olmayan uygulama kurallarından ayrılan toplumsal medya platformu Twitter ile ilgili açıklama yaptı. Breton, Twitter’ın sorumluluklarından kaçamayacağını söyledi.

“Twitter, AB’nin dezenformasyona karşı istekli uygulama kurallarından ayrılıyor. Fakat Twitter’ın yükümlülükleri devam ediyor. Kaçabilirsin lakin saklanamazsın” tabirini kullanan Breton, Dijital Hizmetler Yasası kapsamında dezenformasyonla çabanın 25 Ağustos’tan itibaren AB ülkelerinde istekli taahhütlerin ötesinde yasal bir mecburilik olacağına işaret etti.

Breton, AB gruplarının yeni yasa yürürlüğe girdiğinde katı kuralları uygulamaya hazır olacağını belirtti.

30’un üzerinde platform yeni kodu imzaladı

AB’nin, Covid-19 salgını ve Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte artan dezenformasyona karşı hazırladığı istekli uygulama kodu, 2022 yılında 30’un üzerinde platform tarafından imzalanmıştı.

Meta, Google, Twitter, TikTok ve Microsoft üzere büyük platformlar tarafından imzalanan yeni kod, çevrim içi dezenformasyona karşı daha geniş taahhütler ve tedbirler içeriyordu. Dijital platformlar, bu kod ile birlikte dezenformasyona karşı daha fazla gayret etmeyi taahhüt etmişti.

Güçlendirilmiş uygulama kodu 40’tan fazla taahhüt ve 100’ün üzerinde özel tedbir içeriyordu.

Dezenformasyon yayanların reklam gelirlerinden faydalanamaması, uydurma hesaplar, botlar yahut yapay montaj görüntü ile manipülasyonun önlenmesi, dezenformasyonu tanımlamak ve işaretlemek için daha âlâ araçlar sağlanması, doğruluk denetiminin artırılması, siyasi reklamların şeffaflaştırılması, reklam sponsorlarının açıkça belirtilmesi, platformların taahhütleri uygulamalarının raporlanması, koda ahengi kıymetlendirecek merkez kurulması tedbirler ortasında yer alıyordu.

Dijital platformların 6 ay içinde kelam konusu taahhütleri yerine getireceği, mevzuyla ilgili 2023 yılı başında da bir ilerleme raporu hazırlanacağı belirtilmişti.

Platformlar 2023 başında ilerleme raporlarını AB’ye sundu

Dijital platformlar bu yıl başında ilerleme raporlarını AB’ye sunmuştu. AB, Twitter’ın sunduğu ilerleme raporunu yetersiz bulmuştu. Öte yandan, Dijital Hizmetler Yasası kapsamında Twitter’ın da ortalarında yer aldığı platformlar 25 Ağustos’tan itibaren AB tarafından daha katı kurallara tabi tutulacak ve sıkı biçimde denetlenecek.

Yeni kurallar çerçevesinde, kural ihlalinde bulunan dijital platformlara global cirolarının yüzde 6’sına ulaşan para cezaları uygulanabilecek. İhlallerin tekrarı durumunda kelam konusu dijital platformların AB’deki faaliyetine son verilebilecek. (AA)

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r