DOLAR 32,2231 0.11%
EURO 34,8499 -0.04%
ALTIN 2.413,150,15
BITCOIN 2190170-2,01%
İstanbul
18°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Alınamayan hastane randevuları parayla satılıyor
  • Haberim
  • Gündem
  • Alınamayan hastane randevuları parayla satılıyor

Alınamayan hastane randevuları parayla satılıyor

ABONE OL
Mayıs 24, 2023 23:17
Alınamayan hastane randevuları parayla satılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu hastanelerinde randevular aylar hatta bir yıl sonrasına verilmeye başlandı. Randevular, artık karaborsada parayla satılıyor.

Kamu hastanelerinden randevu almak zorlaştı, birtakım branşlarda aylar hatta yıllar sonraya verilen randevular nedeniyle hastane randevularını parayla satmaya başlayanlar ortaya çıktı. Kamu hastanelerinden randevu arayıp bulamayan yurttaşlar devayı parayla randevu satanlara başvurmakta buluyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Lideri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ise hastalandıkça kar eden bir sistemin insanları karaborsadan randevu almaya mecbur bıraktığına dikkat çekti.

Evrensel gazetesinden Nisa Sude Demirel, randevu bulmanın epeyce güç olduğu polikliniklerde yurttaşlara para karşılığı randevu bulduğu söylenen numaralardan ikisine ulaşarak randevu almaya çalıştı. Birinci denemede numaranın sahibi kendisine kimin aracılığıyla ulaşıldığını ayrıntılı bir formda öğrenmeye çalışırken ikinci numara rastgele bir soru sormadan randevu ayarlayabileceğini söyledi. Bir müddettir yeni randevu açılmayan nöroloji kısmından randevu almak istediklerini söylediklerinde ‘Nöroloji için müddet biraz uzun olabilir’ yanıtı verildi. Uzun mühletten kasıt ise 1 hafta ila 15 gün ortası. Fiyat nöroloji polikliniği için 50 TL fakat fiyatlar branşlara nazaran değişiyor. Ödeme evvelce yapılıyor, sonuç ise neredeyse garanti. Randevu alabilmek için aylarca beklemek zorunda kalan hastalar için bu ‘makul’ bir tahlil üzere gözüküyor.

Down sendromlu çocuğu için bir daha randevu alamayacağı tasasıyla isminin yazılmasını istemeyen bir baba, randevu alamayınca çaresiz parayla randevu bulanlara ulaşmış. Çocuğu için Sıhhat Şurasından rapor alması gerektiğini ancak her kezinde müddetli rapor verildiği için ya karaborsadan ya da tanıdıkları aracılığıyla randevu bulmak zorunda kaldığını söyledi. Evvel bir tabip tanıdığının vasıtasıyla randevu aldığını fakat daha sonra artık bu da işini çözmeyince bir tanıdığı vasıtasıyla parayla randevu satanlarla irtibat kurmak zorunda kaldığını lisana getiren baba, bu süreçte yaşadıklarını anlattı: “Çocuğumun 2023’ün temmuzunda 2 yıllık raporunun mühleti doluyor. Bir arkadaşım parayla devlet hastanesinden randevu bulan insanlardan bahsetti. Ben yeniden de kendim randevu arayışına devam ettim. Lakin sonunda bulamayınca yıldım artık. Bana verdiği numarayı aradım, gerekli bilgileri verdim. Aradığım kişi İstanbul dışında kent ayarlayabileceğini söyledi. Ve 15-20 gün içinde 100 TL karşılığında Tekirdağ Kent Hastanesinden randevu ayarladı.”

Özel eğitim merkezindeki bir velinin de Sıhhat Bakanlığındaki bir tanıdığı yardımıyla randevu alabildiğine şahit olduğunu söyleyen baba “Bu randevu bulanlar neye güveniyor bilmiyorum, lakin ben de peşine düşmedim. Önceliğim çocuğumun işinin çözülmesiydi, bıktık artık” diye konuştu.

“Bir yıl randevu alamayınca mecbur kaldım”

Bu halde devlet hastanesinden para ile randevu almak zorunda kalan bir öteki yurttaşın da otizmli 3 yaşında bir kızı var. Bir yıl boyunca kızına randevu almaya çalıştığını lakin bulamadığını söyleyerek yaşadığı süreci şu sözlerle özetliyor: “Özel okula gönderebilecek param olmadığı için rapor çıkarmam kuraldı. O sırada kızıma eğitim için meskene gelen özel eğitim hocamız, bir arkadaşının tanıdığının parayla randevu aldığını söyledi. ‘Eğer randevu alamıyorsanız ileteyim isterseniz’ dedi. Ben de kabul ettim mecburen. 2 yahut 3 gün içerisinde randevuyu alıp parayı gönderdim kendisi ile. Daha sonrasında da eşimin ameliyatlık dişini alamadığımız randevuyu yeniden birebir şahıslara para vererek hallettik.”

“Karaborsaya neden olan bu sistemdir”

Karaborsaya düşen, parayla satılan hastane randevularını kıymetlendiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Lideri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, randevuların bu halde satılıyor olmasının Merkezi Hasta Randevu Sistemi (MHRS)’nin adaletli bir biçimde işlemediğini gösterdiğini söyledi.

Yaşanan randevu sorunu ve sistemde birtakım boşlukların oluşmuş olmasıyla bunun pazarlandığı bir durumla karşı karşıya olunduğunu lisana getiren Fincancı “Kişilerin sadece kendi bilgileriyle ulaşabileceği bir sistem kurmak gerekiyor” dedi. Yaşanan randevu yığılması ve alınamayan hastane randevularını sıhhat sisteminin basamaklı biçimde kurgulanmamış olmamasına bağlayan Fincancı “Pandemide ertelenen sıhhat talebiyle de önemli bir yığılma oldu. Kronik hastalıklarla ilgili meşakkatler yaşandı zira bu hastalıkların takibi aile sıhhat merkezlerinde yapılamadı. Basamaklandırılmış bir sıhhat sistemi olmadığı için hastalar uygun uzmanlık alanlarına erişemedi ve yönlendirilemedi. Bu yüzden gereksiz yığılmalarla karşı karşıya kalıyoruz” diye konuştu.

Öte yandan kışkırtılmış sıhhat talebinin de bu şartlara yer hazırladığının altını çizen Fincancı “Bu sistem hastayı sağlıklı kılan bir sistem değil. Hastalandıkça kâr eden bir sistem. İnsanları karaborsadan randevu almaya zorlayan da bu sistemdir” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r