DOLAR 32,1932 0.04%
EURO 34,9909 -0.02%
ALTIN 2.508,84-0,05
BITCOIN 22950576,47%
İstanbul
18°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bakan Akar: 5 yılda 3,3 milyon kişi sonda yakalandı; kendine güvenen varsa yasa dışı geçişi denesin!
  • Haberim
  • Gündem
  • Bakan Akar: 5 yılda 3,3 milyon kişi sonda yakalandı; kendine güvenen varsa yasa dışı geçişi denesin!

Bakan Akar: 5 yılda 3,3 milyon kişi sonda yakalandı; kendine güvenen varsa yasa dışı geçişi denesin!

ABONE OL
Mayıs 24, 2023 23:36
Bakan Akar: 5 yılda 3,3 milyon kişi sonda yakalandı; kendine güvenen varsa yasa dışı geçişi denesin!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Hudut kartallarımız, son 5 senede 3 milyon 300 bin civarında kişiyi yasa dışı geçiş yapmaya çalışırken engelledi. Yapılan değerlendirmeler bizi hakikaten rahatsız ediyor. Bu gerçek dışı beyanlara yönelik söyleyecek laf bulamıyoruz. İsteyen, kendine güvenen varsa yasa dışı geçişi denesin” dedi. 

Akar, beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever ve 2’nci Ordu Kumandanı Orgeneral Metin Gürak ile Suriye hudut çizgisinde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Akar, “huduttan yasa dışı geçiş” argümanlarına ait soru üzerine, bunların bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşündüğünü, aksi durumu kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle gayretin yanı sıra hudutların güvenliğinin sağlanması konusunda son derece başarılı misyonları yerine getirdiğini söz eden Akar, şöyle konuştu:

“Yüksek teknoloji ile teçhiz edilmiş Mehmetçik misyonunu gece-gündüz demeden muvaffakiyetle yerine getirmektedir. Yaptığımız çalışmalarda elimizdeki imkanları son derece faal kullanarak hiçbir eksikliğe meydan vermeden çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Suriye, İran, Irak hududu hem modüler beton duvar, tel örgüler ve hendeklerin de bulunduğu mahzur sistemi ile korunmakta hem de bu mahzur sistemi gözle ve elektronik aygıtlarla destek edilmekte, gece-gündüz izlenmektedir. Hudut sınırındaki en ufak hareketlerin yanı sıra taktik fotoğraf Ankara’daki harekat merkezlerinde de izlenebilmektedir.”

Sadece elektronik sistemlerle yetinmediklerini, devriyelerle de hudutların her an denetim edildiğini söyleyen Akar, mümkün teşebbüslere timler tarafından hızla müdahale edildiğini aktardı.

Sosyal medyada yer alan ve Türkiye hududunda çekildiği tez edilen yasa dışı geçiş imajlarına ait soru üzerine Akar, “Bu sav bir klasik haline geldi. Yasa dışı geçişle ilgili ortaya atılan birtakım görüntüler ve fotoğrafların mutlaka bizim hududumuzla alakası yok. Hududumuza ilişkin olmayan imgeler üzerinden kimileri hudutlarımızla ilgili birtakım yorumlarda bulunulmakta. Bunlar yakışıksız, gerçeklere dayanmayan ve olmaması gereken davranışlar. Vatandaşlarımızın da resmi açıklamalara prestij etmelerini, onun dışında yanlış bir algıya kapılmamaları gerektiğini de hatırlatıyorum.” tabirlerini kullandı.

“Emeğe saygısızlık, ayıp”

Hudut güvenliğine ait önlemlerde İHA’ların kullanılıp kullanılmadığına ait soru üzerine Akar, “İhtiyaca, risk ve tehdit ile aldığımız istihbarata nazaran gerektiğinde SİHA’ları dahi kullanıyoruz. İHA’ların yanı sıra küçük çaplı dronlarımız da karakollarımız tarafından etkin olarak kullanılıyor.” cevabını verdi.

Hudut tedbirlerinin kademeli formda düzenlediğini, hudut birliklerinin komando birlikleri tarafından desteklendiğini söyleyen Akar, “Toplam 2 bin 949 kilometrelik kara hududumuz var. Çok değişik arazi ve iklim kaidelerinde Mehmetçik misyonunu kararlılıkla yerine getiriyor. Hudut kartallarımız, kahramanlarımız son beş senede 3 milyon 300 bin civarında kişiyi yasa dışı geçiş yapmaya çalışırken engelledi. Buradaki çabamız ağır biçimde devam ediyor.” halinde konuştu

Tüm bu tedbirlere karşın birtakım bölümlerin hudutlara yönelik “delik deşik” tenkitlerine sert reaksiyon gösteren Akar, “Bunları söylemek en hafif tabiriyle emeğe saygısızlık, ayıp. Yapılan bu cins değerlendirmeler bizi hakikaten rahatsız ediyor. Bu gerçek dışı beyanlara yönelik söyleyecek laf bulamıyoruz. İsteyen, kendine güvenen varsa yasa dışı geçişi denesin. Onun için de bu argümanlar, tenkitler bize Ahmet Kaya’nın müziğindeki ‘Nereden baksan tutarsız nereden baksa ahmakça’ tabirlerini hatırlatıyor” diye konuştu. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r