DOLAR 32,2114 0.09%
EURO 35,0022 0.4%
ALTIN 2.439,51-0,89
BITCOIN 2244132-0,21%
İstanbul
19°

HAFİF YAĞMUR

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bakan Muş: Ulusal gelir düzeyimize nazaran araç çok lüks bir şey değil
  • Haberim
  • Gündem
  • Bakan Muş: Ulusal gelir düzeyimize nazaran araç çok lüks bir şey değil

Bakan Muş: Ulusal gelir düzeyimize nazaran araç çok lüks bir şey değil

ABONE OL
Mayıs 31, 2023 23:24
Bakan Muş: Ulusal gelir düzeyimize nazaran araç çok lüks bir şey değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, araç piyasasının yakın vakitte istikrara oturacağını sav ederek, “Türkiye’de araç artık bir gereksinim. Türkiye’nin geldiği ulusal gelir düzeyinde araç çok lüks bir şey değil” dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Samsun’da 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Bakan Muş, ziyarette gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Ticaret Bakanlığı’nın, Ankara’da araçların liste fiyatının üzerinde ödeme talep eden bir otomotiv bayisi ile Bursa ve Adana’da müşterilerini aksesuar almaya zorladığı tespit edilen otomotiv bayilerine toplam 17 milyon 834 bin 400 TL idari para cezası uygulanmasına ait soruya yanıt veren Bakan Muş, Türkiye’nin hür piyasa şartlarını işleten bir ülke olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Serbest piyasa iktisadının kuralların dışarısına çıktığınızda bunun cezai müeyyidesi var. Bunlar yönetmeliklerimizde açık ve şeffaf bir biçimde yazıyor. Pek çok bayi denetledik. Tespit edilen bayiler, onlar distribütörlerden alıyorlar araçları. Bayi liste fiyatları var onun üzerinden fiyat talep etmişler yahut vatandaşa aksesuar ismi altında ek fatura kesmişler. Bu tespit edilmiş ve bunun cezai müeyyidesi uygulanmış. 3 vilayette bayilere yaklaşık 17 milyon civarında para cezası kesildi. Ticari faaliyetlerde piyasaya müdahalemiz kelam konusu değil. Fakat hür piyasa iktisadı kuralların olmadığı bir iktisat değildir. Ticari kurallar vardır ve herkesin bu kurallara riayet etmesi gerekir”

“Türkiye’nin geldiği ulusal gelir düzeyinde araç çok lüks bir şey değil”

Araç piyasasının yakın vakitte istikrara oturacağını argüman eden Bakan Muş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de araç artık bir gereksinim. Türkiye’nin geldiği ulusal gelir düzeyinde araç çok lüks bir şey değil. Bir gereksinim ve beşerler bu muhtaçlığını karşılamak için geliyorlar. Çip krizinden ötürü üretimde aksamalar oldu. Ertelenen talep vardı. Hem üretimde aksama hem de ertelenen talep birleşimce, talepte üretime nazaran daha fazla artış oluyor. Kanaatim aşikâr bir mühlet içerisinde arzın artması ve talebin düşmesi ile bu bir istikrara oturacaktır.”

“Ne misyon verilirse yaparız”

28 Mayıs Cumhurbaşkanı seçimi için yurt dışında oy kullanma iştirakinin, 14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi’ne nazaran fazla olduğunu söyleyen Bakan Muş, “Samsun’daki çalışmalarımızda da sandığa davetimizi yineliyoruz. Ulusal iradenin, seçmen iradesinin olabildiğince sandığa yansımasını istiyoruz. Kabineyi Cumhurbaşkanımız belirliyor. Münasebetiyle ne misyon verilirse verilsin, biz o vazifesi hakkıyla yerine getirmek için varız. Bakanlık olur bakanlıktaki misyonumuza devam ederiz. Milletvekilliği olur milletvekilliğine devam ederiz. Parti idaresi olur orada devam ederiz. Hiçbir şey olmadı Samsun’un vekaletini üzerimize aldık. Asıl olan millete hizmet edebilmek. Bu işin kaygısıyla dertlenmek, peşinde koşmak. konan vizyona nazaran hareket edebilmek. Ülkeyi ileriye taşıyacak olan çalışmalara hizmet edebilmek” tabirlerini kullandı. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r