DOLAR 32,2620 0.25%
EURO 34,9393 0.25%
ALTIN 2.425,050,64
BITCOIN 2174663-3,06%
İstanbul
17°

PARÇALI BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Florida Valisi Ron DeSantis ABD’de başkanlık yarışına katıldı
  • Haberim
  • Gündem
  • Florida Valisi Ron DeSantis ABD’de başkanlık yarışına katıldı

Florida Valisi Ron DeSantis ABD’de başkanlık yarışına katıldı

ABONE OL
Mayıs 25, 2023 00:09
Florida Valisi Ron DeSantis ABD’de başkanlık yarışına katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Florida Valisi Ron DeSantis, ABD’de başkanlık yarışına katıldı. 44 yaşındaki DeSantis’in Kasım 2024’te yapılacak Başkanlık Seçimleri’nde yarışabilmesi için evvel Cumhuriyetçi Parti’nin lider adayı olması gerekiyor. DeSantis’in bu yarışta en büyük rakibi ise eski ABD Lideri Donald Trump.

Bu ikilinin dışında Cumhuriyetçi Parti’de şu ana kadar başkanlık yarışına katılan isimler ABD’nin eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, eski Arkansas Valisi Asa Hutchinson, eski Temsilciler Meclisi Üyesi ve Senatör Tim Scott, teknoloji teşebbüsçüsü Vivek Ramaswamy ve muhafazakar talk-show sunucusu Larry Elder.

Eski ABD Lider Yardımcısı Mike Pence ve eski New Jersey Valisi Chris Christie‘nin de yarışa katılabileceği belirtiliyor.

DeSantis Kasım 2022’de Florida’daki valilik seçimini yaklaşık 20 puan farkla kazanmıştı. O periyot, bu seçim muvaffakiyetinin DeSantis’in lider adaylığı talihini artırdığı yorumları yapılmıştı.

Eski lider Donald Trump ise DeSantis’in adaylığının Cumhuriyetçi Parti’ye ziyan vereceğini savunmuştu.

DeSantis rakipleriyle çalışma konusundaki istekliliği, önemli halleri ve duruşu nedeniyle birtakım gazeteciler ve Cumhuriyetçi gözlemciler tarafından “öze sahip Trump” ya ABD’de “Trump 2.0” olarak isimlendiriliyor.

Cumhuriyetçi Ulusal Komite’nin eski sözcüsü Doug Heye, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Trump hiçbir vakit siyasetle ilgili olmadı. O büsbütün hallerle ilgiliydi” diyor ve ekliyor:

“DeSantis katiyetle Trump’ın taktiklerini uyguluyor ancak bunların gerisinde hem siyasi hem de siyaset belirlemeyle ilgili gayeler var.”

Bu, Florida’daki pek çok seçmene hitap eden bir imaj.

Peki, kimilerinin Cumhuriyetçi Parti’nin yeni yüzü ve potansiyel olarak Beyaz Saray’daki bir sonraki Cumhuriyetçi lider olacağına inandığı DeSantis kimdir?

44 yaşındaki DeSantis, 2012’de Temsilciler Meclisi’ne seçildi. Yani ABD siyasetinde hala görece yeni bir isim. 2018’de kısa süren senatör adaylığının akabinde vali oldu.

1978’de Florida’nın Jacksonville kentinde doğan DeSantis, Yale Üniversitesi’nde tarih eğitiminden sonra Harvard Hukuk Fakültesi’ne girdi.

Harvard’daki ikinci yılında ABD Donanması’nda subay olarak görevlendirildi ve ABD Donanmasının hukuksal kolordusuna atandı. Buradaki vazifeleri ortasında Guantanamo Körfezi’nde tutulan tutuklularla çalışmanın yanı sıra Irak’a konuşlandırılan seçkin ABD deniz komandoları için hukuk danışmanlığı da vardı.

DeSantis 2010 yılında ordudan terhis edilmiş olsa da ABD Deniz Kuvvetleri rezervinde hizmet vermeye devam ediyor. Lokal bir TV muhabiri olan eşi Casey ile de bu sıralarda tanıştı.

New Yorker mecmuası, çifti ve çocuklarını “kampanya broşürü için uygun bir aile” olarak tanımladı.

Aktif vazife müddeti sona erdikten sonra DeSantis federal savcı oldu. 2012’de Florida’nın en muhafazakar bölgelerinden birinde koltuk için yarışa girdi.

Florida eyaleti çapında siyasete bu birinci adımında DeSantis temel olarak “küçük devlet” ve vergilerin azaltılması için kampanya yürüttü ve Obama idaresine karşı tesirli bir muhalefet sergiledi. İdarenin “çocukların bel ölçüsünden dünyanın ısısına kadar çabucak her konuya” müdahale etme eğilimini kınadı.

Şubat’ta Texas’ta düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada “Görevim büyük ölçüde Barack Obama’yı durdurmaktı. Bunlar kıymetli mücadelelerdi” dedi.

ABD Kongresi’nde beş yıl geçirip burada çok sağcı muhafazakârlardan oluşan “Özgürlük Kurulu”nun oluşumuna yardımcı olduktan sonra 2018’de DeSantis, devrin ABD Lideri Donald Trump’ın tam takviyesiyle valilik için aday olma niyetini açıkladı.

Trump’ın DeSantis’in kampanyası üzerindeki tesiri kısa müddette ve çok net bir formda ortaya çıktı.

DeSantis çocuklarıyla katıldığı bir kampanya reklamında, çocuklarından biri tahta bloklarla oynarken ona “duvarı inşa etmesini” söylüyor (Meksika sonuna daha sonra inşa edilen duvarın ön hazırlığı olarak), bir başkasına “Amerika’yı Yine Büyük Yap” işaretiyle okumayı öğretiyordu.

New Yorker daha sonra DeSantis’in rakibinin medya danışmanı Kevin Cate’in 30 saniyelik reklamın “Florida tarihindeki en aptalca ve en tesirli reklam” olduğunu söylediğini aktardı.

Vali olarak DeSantis

DeSantis, Ocak 2019’da Florida valisi oldu.

Bu devirde karşılaştığı en büyük zorluk 2020’de Covid-19 salgınıyla geldi. Nisan ayına kadar eyalet çapında tecrit buyruğu vermiş, yüzlerce test merkezi kurmuş, milyonlarca maske sipariş etmişti.

Ancak Nisan 2020’de, DeSantis eyaletteki kısıtlamaları kaldırmaya başladı ve Temmuz ayında – süratle artan olaylara ve sert tenkitlere karşın – okulların yine açılmasını emretti.

Cumhuriyetçi bir stratejist ve Trump’a Karşı Cumhuriyetçi seçmenlerin kurucusu olan Sarah Longwell BBC’ye verdiği demeçte, “Covid, o periyotta ulusal akla karşı çıkan biri olarak sahiden ismini duyurduğu yerdir. Eyalette onun duruşunu takdir eden pek çok insan var” diyor.

DeSantis daha sonra Ocak 2021’de Lider olarak misyona başlayan Joe Biden’ı maksat aldı.

Mart ayında katıldığı bir televizyon programında, “Ağzını her açtığında basın grubuna kelamlarını temizletmek zorunda kalan halsiz, yarı sinik bir Lider ile benim üzere dışarıda olan biri ortasındaki tezat, ben çok açık kelamlı biriyim. Söylediklerimde ciddiyim. Liderlik ederim ve işleri hallederim” diye konuştu.

Ayrıca oy kullanma cürümleri savlarını incelemek üzere bir “Seçim Cürümleri ve Güvenliği Ofisi” kurdu.

ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtaj hakkını anayasadan çıkarmasının akabinde DeSantis “milyonların dualarının” kabul edildiğini ilan etti.

DeSantis’in imzaladığı ve 15. haftadan sonra kürtajı yasaklayan bir yasa, yasal pürüzlerle karşılaştı ve şu anda eyalet yüksek mahkemesinde inceleniyor.

DeSantis ayrıyeten göçmenleri siyasi bir şovun modülü olarak kullanmakla suçlanıyor.

Cumhuriyetçi Ulusal Komite’nin eski sözcüsü Heye, DeSantis için “Kültür savaşçısı olarak başrol oynamaya istekli” diyor.

“Trump’a Karşı Cumhuriyetçi Seçmenler” isimli kümenin kurucusu olan Longwell de, DeSantis’in tartışmalı siyasetleri üzerinden medyayla girdiği gayretin, onu siyasi yıldız olarak parlatabileceğini belirtiyor.

“Medya onu müthiş buluyor ve o da bunu seviyor. Trump’tan öğrendiği bir öteki şey de bu. Medyayı kızdırırsanız, hakkınızda çok konuşurlar ve bu da isminizi güçlendirir, hayranlarınızın sadakatini kazanmanıza yardımcı olur.”

Cumhuriyetçi Parti’nin yeni önderi mi?

DeSantis’in Trump’a karşın Cumhuriyetçilerin önde gelen adayı olabileceği istikametinde spekülasyonlar yapılıyor.

Bazı anketler DeSantis’in Florida’da yapılan kamuoyu yoklamalarında 2024’teki muhtemel bir yarışta Trump’ın önünde olduğunu ve ülke genelinde de Trump’la başa baş bir yarış içinde olduğunu gösteriyor.

Trump ile DeSantis ortasındaki potansiyel rekabet, Trump’ın ondan çeşitli lakaplarla kelam etmesiyle de kendisini gösterdi ve bu muhafazakarların reaksiyonuna yol açtı. Lakin bir gün sonra Trump, açıkça desteklemese de DeSantis’in kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu kabul etti.

Longwell, 2020’deki seçimlerde Trump’a oy veren seçmen kümeleriyle yaptığı anketlerde, Trump’ın yarışta olmaması halinde kimi aday görmek istedikleri sorulduğunda DeSantis’in “açık orta bir numaralı isim” olduğunu söylüyor. Ona nazaran, DeSantis’in bu senaryodaki mümkünlük için “kendini konumlandırdığına” inanmakla birlikte, adaylık için Trump’ı yenip yenemeyeceği “belirsizliğini koruyor”:

“DeSantis’in Trump’ı teğe bir alt edebilecek güce ya da yeteneğe sahip olduğundan emin değilim. Onu Cumhuriyetçi Parti’nin geleceği olarak gören pek çok insan var. Lakin bunu varsayım etmek için şimdi çok erken. Onu ulusal sahnede şimdi hiç görmedik.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r