DOLAR 32,2654 0.26%
EURO 34,9447 0.27%
ALTIN 2.428,490,78
BITCOIN 2167798-3,57%
İstanbul
17°

PARÇALI BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Fuat Oktay: Ankara’nın mukadderatını Bakü’nün yazgısından farklı düşünmüyoruz, düşünmeyeceğiz
  • Haberim
  • Gündem
  • Fuat Oktay: Ankara’nın mukadderatını Bakü’nün yazgısından farklı düşünmüyoruz, düşünmeyeceğiz

Fuat Oktay: Ankara’nın mukadderatını Bakü’nün yazgısından farklı düşünmüyoruz, düşünmeyeceğiz

ABONE OL
Haziran 1, 2023 00:45
Fuat Oktay: Ankara’nın mukadderatını Bakü’nün yazgısından farklı düşünmüyoruz, düşünmeyeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bugün Ankara’da düzenlenen Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Günü ve Bağımsızlık Günü Resepsiyonu’nda, “Karabağ’da Azerbaycan bayrağının dalgalandığı her bir noktada işgal yıllarının izlerinin silinmesi ve bölgenin tarihindeki ihtişamlı yıllarına döndürülmesini asli görevimiz olarak görüyoruz. Bir sefer daha söz etmek isterim ki, Ankara’nın mukadderatını Bakü’nün bahtından farklı düşünmüyoruz, düşünmeyeceğiz” dedi. 

Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Günü ve Bağımsızlık Günü kapsamında düzenlenen resepsiyon ile kutlandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler’in de katıldığı resepsiyona çok sayıda yabancı misyon temsilcisi katıldı. İki ülkenin ulusal marşlarının okunmasının akabinde açış konuşmalarına geçildi. Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov şu halde konuştu:

“Topraklarımızı işgalden kurtardığımız İkinci Karabağ savaşında yanımızda daima kardeş Türkiye devletini ve insanını yanımızda gördük. Bu yıl 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntıdan sonra Azerbaycan ve Türkiye halkları zelzelenin yaralarını birlikte sarıyor.

Soyu bir, lisanı bir, dini bir olan haklarımız ortasında yüzyıllardır süren kardeşliğimiz, her iki ülke başkanlarının siyasi iradesi ile bugün tarihin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Müttefikliğimiz, 15 Haziran 2021 tarihinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan Şuşa Deklarasyonu ile resmileşmiştir.

“Türkiye’nin muvaffakiyetlerinin Cumhuriyetin 100. yılında da devamını diliyorum”

Bu yıl birebir vakitte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını da kutluyoruz. Bu münasebetle kardeş Türk halkını samimiyetle tebrik ediyorum. Güçlü ve istikrarlı Türkiye’nin muvaffakiyetlerinin Cumhuriyetin 100. yılında da devamını diliyorum. Güçlü bir Türkiye, tüm kardeş halklar için, tüm Türk dünyası için kıymetlidir. Bu özel günde bir daha belirtmek isterim ki, Azerbaycan ile Türkiye ortasındaki ilgiler yalnızca iki devlet ortasında değil, kardeşlik bağlantılarıdır, tek millet, iki devlet bağlantılarıdır.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ise konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Sözlerimin başında her birinize Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın en kalbi selamlarını ve kutlama dileklerini iletiyorum. İlham Aliyev’in istikrarlı liderliği ve Türkiye-Azerbaycan işbirliğine gönül vermiş Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ile tesis ettikleri samimi dostluk, Türkiye Azerbaycan bağları için çok değerlidir. Türkiye ve Azerbaycan, tarihi bir, kültürü bir; lisanı ve inancı bir, sıkıntısı ortak sevinci bir iki kardeş ülkedir. Tarihte olduğu üzere bugün de tıpkı biçimde gönül birliği içindeyiz.

Şubat ayında yaşadığımız zelzele felaketinde yardımımıza birinci koşan yeniden kardeş Azerbaycan olmuştur. Depremzede vatandaşlarımız için Azerbaycan’dan gelen tüm takviyeler ve Kahramanmaraş’ta temeli atılan Azerbaycan Mahallesi Projesi için, milletimiz ismine yürekten teşekkür ediyorum.

“İki kardeş ülke olarak her alanda bağlarımızı daha ilerilere taşıyacağız”

Dış siyasetten savunma sanayine, iktisattan ticarete, ulaştırmadan güce, etraftan tarıma, birçok alanda işbirliğimiz yükseliyor. İkili ticaret hacmimiz 6 milyar doları geride bıraktı. Karşılıklı yatırımlarımız 30 milyar doları aştı. Ülkelerimizin olduğu kadar bölgemizin de istikrarı yolunda büyük projeleri de uygulamaya koyduk, koymaya devam ediyoruz. Bir arada hayata geçirdiğimiz Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum, Bakü-Tiflis-Kars ve TANAP üzere projelerle kardeşlik temelinde refah ivmesi oluşturduk. Yüksek Seviyeli Stratejik İşbirliği Kurulu ve Karma Ekonomik Komite sistemlerimizle işbirliğimizi çok daha ileri götürmek için çalışmalarımız devam ediyor. İşbirliğimizi sırf ikili değil, üçlü-dörtlü formatlarda ve milletlerarası kuruluşlarda da geliştirmeye devam ediyoruz. Türk Devletleri Teşkilatı’nı vaktin ruhuna uygun halde tekrar birlikte aktif hâle getirmekteyiz. Tek millet, iki devlet, iki dost, iki kardeş ülke olarak her alanda bağlarımızı daha ilerilere taşıyacağız.

“Ankara’nın bahtını Bakü’nün mukadderatından farklı düşünmüyoruz, düşünmeyeceğiz”

Bölgede barışın perçinlenmesi için Ermenistan ile olağanlaşma sürecine de takviyemizi de verdik, Azerbaycan ile işbirliği içinde. Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına nasıl dayanak olduysak, bölgenin yine hayat bulmasına ve istikrara kavuşmasına da birebir samimi dayanağı vermekteyiz. Karabağ’da Azerbaycan bayrağının dalgalandığı her bir noktada işgal yıllarının izlerinin silinmesi ve bölgenin tarihindeki ihtişamlı yıllarına döndürülmesini asli görevimiz olarak görüyoruz. Bir defa daha söz etmek isterim ki, Ankara’nın yazgısını Bakü’nün yazgısından başka düşünmüyoruz, düşünmeyeceğiz.

Türkiye; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde diriliş destanları yazdığı 20 yılın akabinde, bir kere daha tarihi bir seçim sürecinden geçiyor. 28 Mayıs’ta gerçekleşecek ikinci tıp Cumhurbaşkanı seçimlerinde de ulusal iradenin tecelli ederek ülkemiz için iyi sonuçlar getireceğine de yürekten inanıyoruz. ‘Doğru adamla yola devam’ diyerek Türkiye Yüzyılını yalnızca ülkemiz için değil, bölgemiz için de, bütün bölgedeki istikrar için başlatmak istiyoruz. Her gün farklı mecralarda milletimize anlattığımız bir gerçek var; İpek Yolu’ndan Azerbaycan’ı silen bir mantaliteye birinci çeşitte milletimiz geçit vermedi. Boraltan Köprüsü’nde acılara sebep olan zihniyetin devamına milletimiz ‘dur’ dedi. Kardeşiz diyorsak, bu, vakte nazaran, duruma nazaran ya da kurallara nazaran değişmez. Türkiye- Azerbaycan kardeşliği ezelidir, ebedidir. Güçten ulaştırmaya, tarımdan savunma sanayi işbirliklerine her alanda omuz omuza olmayı sürdüreceğiz.” (ANKA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r