DOLAR 32,9420 0.09%
EURO 35,9185 0%
ALTIN 2.533,46-0,05
BITCOIN 2187616-2,32%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Haluk Bayraktar’dan Kılıçdaroğlu’na cevap: Dünyanın en büyük İHA ihracatçısıyız, biz mi rekabetten kaçacağız?
  • Haberim
  • Gündem
  • Haluk Bayraktar’dan Kılıçdaroğlu’na cevap: Dünyanın en büyük İHA ihracatçısıyız, biz mi rekabetten kaçacağız?

Haluk Bayraktar’dan Kılıçdaroğlu’na cevap: Dünyanın en büyük İHA ihracatçısıyız, biz mi rekabetten kaçacağız?

ABONE OL
Mayıs 31, 2023 23:01
Haluk Bayraktar’dan Kılıçdaroğlu’na cevap: Dünyanın en büyük İHA ihracatçısıyız, biz mi rekabetten kaçacağız?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Baykar Teknoloji’nin CEO’su Haluk Bayraktar, Cumhurbaşkanı adayı, CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İHA ve SİHA’lara yönelik rekabet vurgusuna toplumsal medya hesabından cevap verdi. Bayraktar, Türkiye’de İHA ve SİHA üretimi yapan 7 firmanın daha olduğunu tabir ederek, “Baykar, ABD, İsrail ve Çin firmalarını rekabette geride bıraktı, 30 ülkeye ihracat yaptı. Dünyanın en büyük İHA ihracatçısı oldu. Biz mi rekabetten çekineceğiz?” dedi.

Bayraktar “Baykar rekabetten kaçar mı? Desteklerken (!) keşke hakikati çarpıtmasaymışsınız” diyerek reaksiyon gösterdi.

Kılıçdaroğlu katıldığı Babala TV’de gelen soru üzerine İHA ve SİHA’ları desteklediklerini açıklarken “Burada tek sorun rekabet ortamının yaratılması. Zira birebir İHA ve SİHA’ları üreten diğer kamu kuruluşları da var. Mahzur çıkarmamak lazım. Hoş yapsınlar, rekabet olsun. Bunlara hiçbir pürüzümüz yok. İsmi üstünde ulusal savunma” dedi.

“Rahmetli babamız bu iftiraları size yıllar evvel mektupla ve telefonda şikâyet etmiş ama o vakit da duyarsız kalmıştınız”

Baykar’ın Kılıçdaroğlu’na cevaben Twitter’dan verdiği cevap şöyle:

“Biz mi rekabetten çekineceğiz?”

Rekabet problemine gelince… Baykar, rekabet sayesinde doğdu, rekabet ederek kesiminde dünyanın önde gelen firmalarından biri oldu. Türkiye Baykar’dan evvel İsrail’den İHA alıyordu. Baykar İHA üretti, İsrail firmasıyla rekabet etti ve Türkiye’ye daha kaliteli İHA’ları 10’da 1 maliyetle tedarik etti. Hâlihazırda Türkiye’de İHA üretimi yapan biri vakıf şirketi, 7 firma var. Hangi monopolden bahsediyorsunuz? Baykar, ABD, İsrail ve Çin firmalarını rekabette geride bıraktı, 30 ülkeye ihracat yaptı. Dünyanın en büyük İHA ihracatçısı oldu. Biz mi rekabetten çekineceğiz? Baykar, şimdiye kadar Ar-Ge yatırımının tamamını öz kaynaklarıyla yaptı. Tek kuruş nakit, devlet hibesi ya da banka kredisi almadı. Elde ettiği tüm gelirlerin yüzde 75’ini, bu yılki gelirlerinin yüzde 99,3’ünü ihracattan kazandı. 2022 ihracatı 1.2 milyar dolar.

“Baykar’ın toplam savunma harcaması içindeki hissesi yüzde 1’in altında”

Rekabetten neden korkalım? Türkiye’de toplam savunma harcamaları içinde Baykar’ın hissesi yüzde 1’in altında. Hangi monopolden bahsediyorsunuz? Baykar’ın öncülüğünde 2.5 milyonu aşkın ziyaretçinin iştiraki ile düzenlenen Teknofest’te bu yıl yarışan 332 bin ekip ve 1 milyon genç içinde 4.000’den fazla İHA kadrosu vardı. Bu yarışlardan yepisyeni teknoloji şirketleri doğuyor. Siz değil Türkiye’den, dünyadan bize benzeri bir örnek daha gösterebilir misiniz? Yunanistan’dan Amerika’ya kadar dünyanın en değerli yayın organları Ulusal SİHA’larımızın paradigma değiştirdiğini, savunma doktrinlerinin yine yazıldığına dair makaleler yayınladı. Lakin içerde yaptığımız işe dair söylenen, yazılan, daima tıpkı algı, daima birebir iftiralar…

“Desteklerken (!) keşke hakikati çarpıtmasaymışsınız”


TIKLAYIN – Babala TV’deki Kılıçdaroğlu programına rekor ilgi, birinci saatlerde milyonlarca izleme

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r