DOLAR 32,9433 0.07%
EURO 35,9270 0.03%
ALTIN 2.535,450,04
BITCOIN 2203613-1,82%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Koşullu tahliye edilen rüşvet skandalı zanlısı Eva Kaili Avrupa Parlementosu’na geri dönmek istiyor
  • Haberim
  • Gündem
  • Koşullu tahliye edilen rüşvet skandalı zanlısı Eva Kaili Avrupa Parlementosu’na geri dönmek istiyor

Koşullu tahliye edilen rüşvet skandalı zanlısı Eva Kaili Avrupa Parlementosu’na geri dönmek istiyor

ABONE OL
Haziran 1, 2023 01:23
Koşullu tahliye edilen rüşvet skandalı zanlısı Eva Kaili Avrupa Parlementosu’na geri dönmek istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yusuf Özkan / Lahey

Katar ve Fas’ın Avrupa Parlamentosu kararlarını etkilemek hedefiyle rüşvet verdiği gerekçesiyle başlatılan soruşturmada, yüklü ölçüde parayla suçüstü yakalanan eski Avrupa Parlamentosu Lider Yardımcısı Eva Kaili, kaideli tahliye edildi.

Kaili, avukatları aracılığıyla önümüzdeki hafta, tekrar Avrupa Parlamentosu milletvekilliği vazifesine dönmek istediğini açıkladı.

Avrupa Parlamentosu Toplumsal Demokrat Kümesi, bu kararın demokrasi açısından yanlışsız olmadığını savunuyor.

Belçika Federal Savcılığı’nın geçen Aralık ayında başlattığı soruşturmada yüzbinlerde euro nakit parayla suçüstü yakalanan Eva Kaili, eşi ve babasıyla birlikte gözaltına alınmıştı.

Yaklaşık 5 ay tutuklu kalan Yunan parlamenterin, 14 Nisan’da elektronik kelepçe şartıyla konuta hapsine çıkmasına müsaade verildi.

Belçika Savcılığı, Perşembe günü Kaili’nin mesken hapsine kurallı olarak son verdi.

Elektronik kelepçesi çıkarılan ve yurt dışına çıkış yasağı getirilen Kaili, avukatları aracılığıyla, önümüzdeki hafta Avrupa Parlamentosu milletvekilliği vazifesine geri döneceğini duyurdu.

Avukatları, Eva Kaili’nin Cuma gününden itibaren, Avrupa Parlamentosu üyesi olarak tüm hak ve yükümlülüklerini tam olarak kullanabileceğini açıkladı.

Avukatları, “Kaili’nin masumiyetine dair delillerin her geçen gün arttığını” söyledi.

Avrupa Parlamentosu Toplumsal Demokrat Kümesi tarafından ihraç edilen Kaili’nin, bağımsız olarak vazifesini sürdüreceği belirtildi.

Ancak Yunan parlamenterin bu kararı, daha evvel üyesi olduğu Toplumsal Demokrat Kümesi tarafından reaksiyonla karşılandı.

Sosyal demokrat üyeler, rüşvet skandalı soruşturmasının hala devam ettiğinin altını çizerek, bu şartlarda Kaili’nin tekrar parlamentoya dönmesinin ahlaki olmadığını savunuyor.

Meslektaşlarına nazaran, Belçika dışına çıkış yasağı bulunan Yunan parlamenterin, parlamentonun Lüksemburg ve Fransa’nın Strasbourg kentindeki çalışmalarına da katılamayacak.

Avrupa Parlementosu Toplumsal Demokrat Kümesi yöneticilerinden Mohammed Chahim, bu şartlar altında ve soruşturma devam ederken Kaili’nin misyonuna dönmesinin hakikat olmadığını düşünüyor.

Chaim, Hollanda Televizyonu’na (NOS) yaptığı açıklamada, “Rüşvet soruşturmasına dahil olan herkesin tüm gerçekler netleşene kadar parlamentodan uzak durması demokrasimizin çıkarına. parlamentoya dönmeyi düşünmesini çok nahoş buluyorum” dedi.

“Katargate” olarak isimlendirilen rüşvet skandalı soruşturmasında, eski Avrupa Parlementosu üyesi İtalyan siyasetçi Pier Antonio Panzeri ile Eva Kaili’nin eşi ve yardımcısı Francesco Giorgi, İtalyan lobici Nicolo Figa-Talamanca, İtalyan sendikacı Luca Visentini ve Kaili’nin babası Aleksandros Kailos gözaltına alındı.

Giorgi, Kaili, Panzeri ve Figa-Talamanca tutuklanırken, öbür zanlılar özgür bırakıldı.

Soruşturma kapsamında 11 Şubat’ta Belçikalı Avrupa Parlamentosu üyesi Marc Tarabella da tutuklandı.

Rüşvet ağını yönetmekle suçlanan eski İtalyan parlamenter Panzeri, “itirafçı” olarak, mahkemeyle işbirliği yapacağını belirttikten sonra mesken hapsine çıkarıldı.

Belçikalı parlamenter Tarabella ile Kaili’nin eşi ve yardımcısı Francesco Giorgi de kurallı tahliye edildi.

Soruşturma hala devam ediyor.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r