DOLAR 32,9296 0.09%
EURO 35,8814 0.01%
ALTIN 2.529,27-0,20
BITCOIN 2191498-1,41%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Mülakatlarda ‘Barbie bebeğin sevgilisi kimdir’, ‘Kırk haramilerin başkanı kimdir’ üzere absürt sorularla elediler”
  • Haberim
  • Gündem
  • “Mülakatlarda ‘Barbie bebeğin sevgilisi kimdir’, ‘Kırk haramilerin başkanı kimdir’ üzere absürt sorularla elediler”

“Mülakatlarda ‘Barbie bebeğin sevgilisi kimdir’, ‘Kırk haramilerin başkanı kimdir’ üzere absürt sorularla elediler”

ABONE OL
Mayıs 24, 2023 23:46
“Mülakatlarda ‘Barbie bebeğin sevgilisi kimdir’, ‘Kırk haramilerin başkanı kimdir’ üzere absürt sorularla elediler”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının akabinde 5 yıl evvel adapsız yapılan mülakatla işten çıkarıldıklarını belirten 306 taşeron personel, haklarının iadesini istiyor. Van Taşeron Emek ve Adalet Platformu Sözcüsü Zafer Uyar, “Bunlar ‘efsane Çeçen kumandanı kimdir, Barbie bebeğin yanındaki sevgilisi kimdir ve kırk haramilerin başkanı kimdir’ diye absürt sorularla biz 440 kişiyi elediler. İtirazlarımız üzerine 136 emekçiyi geri aldılar, 306 personel dışarda kaldı” dedi.

Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının akabinde taşeron maddesiyle takıma geçmelerine rağmen mülakatta elenerek işten atıldıklarını belirten emekçiler, kazanılmış haklarının verilmesini istiyor.

İşçiler ismine açıklama yapan Van Taşeron Emek ve Adalet Platformu Sözcüsü Zafer Uyar şunları söyledi:

“Bizleri bir nevi kendilerine materyal olarak kullandılar”

“2018 yılında Van Büyükşehir Belediyesi’nde çalışmakta iken adapsız mülakat ile işten atıldık. 4 Aralık 2017’de 696 nolu KHK ile taşerondan takıma geçiş yasası Meclis’ten geçti. Bu maddeden faydalandık. O yasa ile takıma geçiş yaptık. Yasa gereği kurum formalite bir mülakat yapacaktı. Emekçileri taşerondan asıl takıma geçirmek için, periyodun Çalışma Bakanı ve Adalet Bakanı’nın açıklamaları vardı, ‘mülakatlardan hiç kimse elenmeyecek, hiç kimse işinden olmayacak ve mülakatlar formalite olacak’ diye. Periyodun Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu Anadolu Ajansı canlı yayınında ‘Cumhurbaşkanı bu maddeyi çok büyük zorluklarla çıkardı. Kaymakamlara, valilere sesleniyorum; ‘Hiç kimse bu maddeyi sabote etmesin hiç kimse mülakatla çalışanları işten atmasın’ dedi. Bu bize umut oldu ancak Tüm Türkiye’de uygulanan bu telaffuz Van’da karşılık bulmadı. Van Belediyesi o vakit kayyum olan şu anki Trabzon Büyükşehir Belediye lideri Murat Zorluoğlu ve Kayseri Talas belediye lideri Mustafa Yalçın’dı. Bunlar ‘efsane Çeçen kumandanı kimdir, Barbie bebeğin yanındaki sevgilisi kimdir ve kırk haramilerin önderi kimdir’ diye absürt sorularla biz 440 kişiyi elediler. Bir hafta sonra yaptığımız itirazlar sonucu rastgele bir yargı kararı olmadan ikinci mülakat olmadan 440 personel içerisinde 136 emekçiyi geri aldılar. 306 emekçi dışarda kaldı. 306 emekçi de yasa çıktığında belediyeye takım için müracaat etmişti. Belediye yaptığı arşiv araştırmasından sonra resmi yazı ile bizlere takım almaya hak kazandınız yazısı bildiri edildi. Yani aslında bizler arşiv araştırmasını ve güvenlik soruşturmasını geçmiştik. Kurumun kararı siyasi bir karardır. Gittikleri yerlerde milliyetçi oyları devşirmek için bizleri bir nevi kendilerine materyal olarak kullandılar.  

“Bütün kamuoyunun dayanak vermesi gerekmektedir”

Bizler Mustafa Yalçın ve Murat Zorluoğlu’nun keyifle ve zevkle işten attığı çalışanlarız. Girmiş olduğumuz 4 mülakatta tıpkı sorular soruldu. Prosedür birebir formda işliyor. İmtihanlara giriyoruz mesleğimizle alakalı olmayan sorular sorulmasına karşın soruları yanlışsız biliyoruz. Kurul üyeleri bize iyi olsun diyor. Bir hafta 10 gün sonra sonuçlar açıklandığı vakit herkes tek elden başarısız sayılıyor. Kamuoyuna soruyorum, bu emekçilerin içinde makine operatörleri var, üniversite mezunu ve öğrencileri var. Hiç mi birisi o soruları bilip mülakatı geçemiyor. Van kamuoyu da bu bahse duyarsız, bu bahis Van Gölü’nden daha kıymetlidir. Yalnızca muhalif bölümün dayanak vermesin değil bütün kamuoyunun dayanak vermesi gerekmektedir. Bir vilayet lideri yahut kayyumun kararı Van’da 306 insanı mağdur ediyor. 7 arkadaşımız da hayatını kaybetti ve bu binleri aileleriyle birlikte 10 binleri buluyor. Lakin kimse bu taşın altına elini koymuyor. Bu beşerler açlıktan ölsünler, gebersinler esasen bizim cenahtan değiller üzere telaffuzlarla bizleri açlığa mahkûm ediyorlar. Unuttukları bir şeyler var; bizler mücadeleci gelenekten gelmekteyiz. Asla lakin asla pes etmeyeceğiz. Biz o kurumda işe başlayacağız. Onlar tarih olacaklar zira kazanılmış hakkımız var. Hukuk, yargı ve toplumun vicdanı önünde de kazanılmış hakkımız var. Benim çocuklarıma ve hayatını kaybeden arkadaşlarıma kelamım var ben bu çabayı bırakmayacağım. Son girdiğimiz mülakatlarda gerçek yahut yanlış verdiğimiz karşılık tutanakları ortada yok. Islak imzalı tutanaklar yok. Bu bir nevi hatadır. Mahkeme ve kamuoyunu aldatmaya yöneliktir. Mahkemenin tespiti halinde tek elden imzalanmış olan tutanakların tespiti halinde 25 daire lideri ve kurul üyeleri hakkında kabahat duyurusunda bulunacağız. Maddi manevi tazminat davası açacağız zira bilerek ve isteyerek kurumu ve devletin hazinesini ziyana uğratmaktadırlar.”

“Mağduriyetin ötesinde bir zulme uğruyoruz”

Mehmet Emin Çomak ise şunları söyledi:

“2017 yılından beri bir mağduriyet yaşıyoruz. Mağduriyetin ötesinde bir zulme uğruyoruz. Hatta ikinci sınıf bir muamele görüyoruz. Bir devirler rahipler, soylular ve köleler vardı. Şu anda bize yaşatılanlar büsbütün budur. Bu süreçte 7 arkadaşımızı kaybettik. İntihara sürüklenen oldu. Kalp krizi geçiren oldu. Bunların büsbütün sebebi bölgemizde yaşanan ekonomik sebeplerden dolayıdır. Örneğin bir arkadaşımızın kapısına icra gittiğinde kalp krizi geçirmesi, bayrama iki gün kala kendi çocuğuna elbise alamadı diye 3. kattan intihar eden ve beyin kanaması geçiren arkadaşlarımız oldu. Bizler bu sürecin peşini bırakmayacağız zira bir insan eğitim, sıhhat ve ömür hakkından vazgeçemez. İnsanı ayakta tutan eğitim sıhhat ve hayat hakkıdır. Bizler o denli bir toplumda yaşıyoruz ki akşam konutumuzda yemek yiyemiyoruz. Makarna ile ekmek yiyoruz açlık sonunun bile altındayız. Kendim memleketimde konutumda mülteci durumundayız. Yargı önünde toplum vicdanında sahip olduğum haktır. Bunun yayında girdiğimiz 4 mülakat kısmet olursa 5. mülakata gireceğiz. Artık bu mülakat furyasında hakikat bildiğimiz soruların bile bize yanlış olarak geri dönmesini istemiyoruz zira geçtiğimizi biliyoruz. 306 şahıstan bir kişi bile bilip geçemez mi? Bana bugüne kadar sorulan tüm soruları biliyorum onları ezberledim. Sonuç prestijiyle bu hukuksuzluğun kaldırılmasını talep ediyorum. Kamuoyunun ülke idaresinin ve tüm cenahların yardımını talep ediyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r