DOLAR 32,2072 0.06%
EURO 34,9182 0.12%
ALTIN 2.417,27-1,79
BITCOIN 2166750-3,34%
İstanbul
20°

KAPALI

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Pakistan’dan Kripto Paralar İçin Geniş Kapsamlı Yasak!
  • Haberim
  • Ekonomi
  • Pakistan’dan Kripto Paralar İçin Geniş Kapsamlı Yasak!

Pakistan’dan Kripto Paralar İçin Geniş Kapsamlı Yasak!

ABONE OL
Mayıs 18, 2023 19:56
Pakistan’dan Kripto Paralar İçin Geniş Kapsamlı Yasak!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir hükümet yetkilisine nazaran Pakistan, kripto hizmetlerini yasakladı. Ayrıyeten, kripto paralar ile ticareti asla yasallaştırmayacak. Yasak kısmen terörizmin finansmanı ve kara para aklama konusundaki kaygılara cevap niteliğinde. Pakistan şu anda yüksek enflasyon ve artan borç yükü ile ekonomik bir krizle karşı karşıya.

Kripto paralar için geniş kapsamlı yasak geliyor!

Pakistan, evvelki bir duyuru doğrultusunda kripto hizmetlerine geniş kapsamlı bir yasak getiriyor. Maliye ve Gelirden Sorumlu Devlet Bakanı Aisha Ghaus Pasha, kripto para ünitesinin ülkede asla yasal olmayacağını ilan edecek kadar ileri gitti.

Pakistan, kripto hizmetlerine geniş kapsamlı bir yasak uygulamaya karar verdi. Bu doğrultuda, aylar evvel yapılan bir tehdidi yerine getirdi. Lokal haber kaynağı ProPakistani’de Çarşamba günü yayınlanan bir habere nazaran Pasha, 16 Mayıs’ta Senato Daimi Finans ve Gelir Komitesi’nin bir oturumunda Pakistan’ın ülke içinde online kripto para hizmetlerini yasaklayacağını ve rotasını değiştirmeyeceğini söyledi. Bu karar, Pakistan Devlet Bankası (SBP) Yöneticisi Sohail Jawad da dahil olmak üzere başka yetkililerden takviye aldı. Pasha, hükümetin Pakistan’daki kripto paralar için yasal statüyü süresiz olarak reddedeceğini söyledi.

Pakistan kriptoyu “asla” yasal hale getirmeyecek

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, merkez bankası ve federal hükümetin önerisi birinci olarak 12 Ocak 2022’de gündeme geldi. Pakistan Devlet Bankası birinci sefer kripto varlık sınıfı konusunda kamuya açık bir duruş sergiledi. Sindh Yüksek Mahkemesi daha evvel hükümeti Ekim 2020’de dijital para ünitelerini düzenlemeye çağırmıştı.

Komite lideri Salim Mandviwala, Pakistanlıların kripto paralara milyarlarca dolar yatırım yaptığını belirtiyor. Geçtiğimiz Aralık ayında, Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu, Pakistanlıların 2021’de 20 milyar dolar pahasında yatırım yaptığını söyledi.

Aisha Ghaus Pasha, Mali Hareket Misyon Gücü’nün (FATF) Ekim ayında Pakistan’ı gri listeden çıkarma şartlarından biri olarak kripto yasağını kaide koştuğunu belirtti. Gri liste, örgütün Kara Para Aklama ve Terörle Gayret Finansmanı cephelerinde eksiklikleri olduğunu düşündüğü ülkelerden oluşuyor. Ülkeler kara listeye ya da gri listeye düşme damgasından kaçınmak için sıkı Müşterini Teşhis prosedürleri uygulamak üzere çeşitli tedbirler denediler. Lakin FATF’ı tatmin etmek epeyce sıkıntı.

Yasak muhtemelen kripto borsalarının ülkedeki resmi faaliyetlerini durdurması manasına gelecek. Bununla birlikte, vatandaşların kripto hizmetlerine VPN’ler üzere resmi olmayan kanallar aracılığıyla erişmeleri mümkün.

Pakistan, derin bir ekonomik krizde

Pakistan şu anda ekonomik bir krizin ortasında. Nisan ayı itibariyle enflasyon oranı %36,4 düzeyinde. Bu oran dünya genelinde çok yüksek bir oran değil. Bununla birlikte 1970’lerin ortalarından bu yana ülkenin gördüğü en yüksek sayı. Pakistan’ın borcu son 25 yılda yaklaşık her beş yılda bir ikiye katlandı. Böylelikle, 2022 yılında İmran Han hükümetinin sona ermesiyle 62,5 trilyon Rupi’ye ulaştı. GSYH ise çok daha yavaş bir oranda büyüdü.

Bu borç yükünü sürdürmek hayli güç. Zira, 2022-23 mali yılında borç servisi yükümlülüklerinin federal hükümet gelirlerini aşmasına yol açtı. Ekonomik kriz, Başbakan Şahbaz Şerif ile eski Başbakan İmran Han ortasındaki siyasi uyuşmazlıkta rol oynadı. Bu da Han’ın vazifeden alınması ve erken seçim davetiyle ülke çapında huzursuzluğa yol açtı. IMF’den kredi alma teşebbüslerine karşın Han hükümeti enflasyonla uğraşta ve ekonomik durumu güzelleştirmede başarısız oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r