DOLAR 32,1900 -0.13%
EURO 34,9745 0.03%
ALTIN 2.424,270,26
BITCOIN 2200223-1,18%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Roman Dernekleri 2.tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde dayanak verecekleri ismi açıkladı
  • Haberim
  • Gündem
  • Roman Dernekleri 2.tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde dayanak verecekleri ismi açıkladı

Roman Dernekleri 2.tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde dayanak verecekleri ismi açıkladı

ABONE OL
Haziran 1, 2023 00:30
Roman Dernekleri 2.tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde dayanak verecekleri ismi açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Roman Dernekleri, 28 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP Genel Lideri ve Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu‘nu destekleyeceklerini açıkladı.

Roman dernekleri olarak, pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı alındığı açıklandı. 50 imza ile hazırlanan ortak açıklamada Türkiye’de yaklaşık 8 milyon Roman nüfusunun bulunduğu vurgulandı ve şu tabirlere yer verildi:

“Edirne’den Kars’a farklı vilayetlerde yaşayan Romanlar, herkesin bildiği üzere toplumsal dışlanma başta olmak üzere, işsizlik, kayıt dışı istihdam, barınma, eğitim ve sıhhat üzere temel hak ve hizmetlere erişememe yahut bunlardan yararlanamama üzere pek çok problemle baş etmek zorunda kalıyor. Mevcut hükümetin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yalnızca seçim periyotlarında aklına gelen Roman vatandaşlarımızın sıkıntıları aşikâr iken verilen vaatlerin 21 yıllık iktidar periyodunda hayata geçirilemediğini, yapılan işlerin ise süreksiz tahliller üretmekten öteye gidemediğini üzülerek söz etmek zorundayız. Bu durumu Roman TOKİ Konutları Projesi üzere farklı pek çok örnekle söz edebiliriz.

“İktidar, Romanları siyasetin gölgesinde bir ömür sürmeye mahkûm etmiştir”

İktidarın ‘Roman Açılımı’ ismi altında gerçekleştirmeyi vaat ettiği her şey ne yazık ki Romanları, siyasetin gölgesinde bir hayat sürmeye mahkûm etmiştir. Göçmen ve mülteciler konu bahis olunca kesenin ağzını cesurca açan hükümet, 2016 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan Roman Strateji Aksiyon Planı’nın bütçesini dahi hazırlamamıştır. Tüm bunlar, her seçim devrinde Romanlara verilen tüm kelamların havada kaldığının bir delilidir. Tıpkı vakitte bu vatanın bayrağı altında onurluca yaşayan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün unsur ve inkılaplarına bağlı Roman vatandaşların görmezden gelindiği manasını taşımaktadır. Ülkede yaşanan ekonomik krizin, hayatını zar sıkıntı bir formda idame ettiren vatandaşlara tesiri bir oldukça sıkıntı olmasının yanında Roman vatandaşların bu mevzuda hayatını hiçbir halde idame ettirememesinin yanı sırası açlık ile gayret ettiğini öngörmek çok sıkıntı değildir.

“Hükümetin Roman vatandaşlara verdiği kıymet gözler önünde”

Açlık hududu altında yaşayan Romanlar, son yıllarda kullanımı çocuklara kadar yayılan uyuşturucu meselesiyle çabasında de yalnız bırakılmıştır. İçişleri Bakanlığı, Roman mahallelerde her geçen gün arttığına şahit olduğumuz uyuşturucu kullanımına ait adım atmayı bırakın, sorunun azaldığına yönelik bahtsız açıklamalar yapmayı tercih etmiştir. Roman mahallelerdeki bu büyük sorunun görmezden gelinmesi, hükümetin Roman vatandaşlara verdiği bedeli bizler için bir sefer daha gözler önüne sermiştir. AKP tüm bu belirtilen problemlerin tahliline yönelik 21 yıllık hükümetinde rastgele bir siyaset izleyememiş, seçimlere son bir yıl kala Roman danışmanları ve saha koordinatörleri atayarak göz boyamaya çalışılmaktadır. Romanları sadece seçim vakti hatırlanacak bir kitle olarak görmüşlerdir. Biz Romanlar; mevcut hükümet tarafından yalnızca seçim periyotlarında anılmaktan, verilen kelamların hiçbir formda icraata dökülememesinden ve yıllardır süregelen bu ayrımcılıktan sıkıldık.

“Güvenceli işlerde istihdam edilmek istiyoruz”

Sesimizi duyuramamaktan sıkıldık. Romanlar olarak unutulmamayı ve sıkıntılarımızın tahlile kavuşturulmasını istiyoruz. Başta sıhhat ve eğitim olmak üzere tüm kamusal hizmetlerden eşit bir halde faydalanmak istiyoruz. Ayrımcılığa, toplumsal dışlanmaya maruz kalmak değil, adil bir ömür istiyoruz. Kentsel dönüşüm süreçleriyle birlikte yerleşim yerlerimizden ayrılmak değil, yerinde dönüşüm imkânlarını içerecek halde bir planlama ile sağlıklı hayat alanlarında barınmak istiyoruz. Teminatlı işlerde istihdam edilmek istiyoruz. Uyuşturucu başta olmak üzere çocukların ve gençlerin suça yönelmelerine sebep olan etkenlerin kaldırılması için iştirakçi bir modelle tahliller üretilmesini istiyoruz. Roman toplulukları ortasında yaygın olan erken evliliği uzun vadede önleyebilmek için gerekli çalışmaların Roman mahallelerinde gerçekleştirilmesini yüksek bir sesle istiyoruz.

“Yalnızca seçim devrinde hatırlanmak değil, her vakit var olmak istiyoruz”

Romanlara soruyoruz, 21 yılda Roman mahallelerinde fakirlik, yoksulluk, uyuşturucu, barınma, eğitim, ön yargı ve erken yaşta evlilik üzere meselelerimiz çözüldü mü? Alana bakınca bu sıkıntıların daha fazla bir formda arttığını çok net görüyoruz. Elhasıl biz bu var olan problemlerin çözülmesini istiyor ve sadece seçim devrinde hatırlanmak değil, her vakit var olmak istiyoruz. Öte yandan üstte sıraladığımız sıkıntıların ve tahlillerin fakat güçlü bir değişimle; hak, hukuk ve adaletin tekrar hâkim kılınmasıyla sağlanabileceğini biliyoruz. Yaşadığımız tüm aksiliklere rağmen bugünkü deklarasyona imza atan bizler için Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun son 10 yılda tekraren Roman vatandaşlarımızla bir ortaya gelmesi, meselelerimizi dinlemesi ve bu sıkıntıların tahlili için acilen çalışacağına dair kelam vermesi bir umut ışığı olmuştur.

“Türkiye’deki birinci Roman milletvekili Kılıçdaroğlu sayesinde seçildi”

28. devirde Roman milletvekili adayı gösterilmemesine toplum tarafından reaksiyonlar olmasına karşın unutulmamalıdır ki, TBMM’de Roman temsiliyetinin sağlanması ve Romanların sesinin daha gür çıkması için Türkiye’deki birinci Roman milletvekili, Cumhuriyet Halk Partisi ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlu sayesinde seçilmiştir. Biz bu temsiliyetinin tekrar önümüzdeki periyotlarda Cumhuriyet Halk Partisi tarafından tekrardan gerçekleştirileceğini olan inancımızı asla kaybetmiyoruz. Biz Romanlar yüz yıllardır bu topraklarda cehennemi yaşıyoruz ve bu periyotta Romanlar, cehennemin kapılarını kapatacaktır. Bu kapsamda aşağıda imzası bulunan 50 Roman Derneği Lideri olarak 28 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğimizi bildirmekten onur ve gurur duyuyoruz.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r