DOLAR 32,1850 -0.14%
EURO 34,9676 0.03%
ALTIN 2.421,520,14
BITCOIN 2200251-1,15%
İstanbul
°

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Rus ve Ukraynalı uzmanlar anlattı: Savaşın en kanlı sayfasına sahne olan Bakmut kenti neden kıymetli?
  • Haberim
  • Gündem
  • Rus ve Ukraynalı uzmanlar anlattı: Savaşın en kanlı sayfasına sahne olan Bakmut kenti neden kıymetli?

Rus ve Ukraynalı uzmanlar anlattı: Savaşın en kanlı sayfasına sahne olan Bakmut kenti neden kıymetli?

ABONE OL
Haziran 1, 2023 01:17
Rus ve Ukraynalı uzmanlar anlattı: Savaşın en kanlı sayfasına sahne olan Bakmut kenti neden kıymetli?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ukrayna’nın Bakmut kenti, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin en uzun ve kanlı sayfalarından birine sahne oldu. İki ülke de Bakmut’un denetimine büyük kıymet veriyor.

Rus uzmanlar, Donetsk bölgesinde Bahmut kentinin Rus askeri güçlerinin önünü açtığını belirtirken Ukraynalı uzmanlar ise Ukrayna ordusuna ataklara hazırlanması için vakit kazandırdığı görüşünü paylaştı.

Ukraynalı ve Rus uzmanlar, Rusya Savunma Bakanlığının Donetsk bölgesindeki yaklaşık 9 ay süren çatışmalar sonrası Bahmut (Artyomosvk) kentinin Rus ordusunca ele geçirildiğini duyurmasının akabinde kentin askeri stratejik açıdan ehemmiyetini AA’ya anlattı.

Rus askeri uzman Viktor Litovkin, Bahmut’un, Japonya’da düzenlenen Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’nin de katıldığı G7 Tepesi esnasında Rus ordusunca ele geçirildiğine dikkati çekti.

Litovkin, “Bu dorukta, Zelenskiy’e F-16 savaş uçaklarının teslim edilmesi konusunda kelam verildi, Burada, Ukrayna’daki durumla ilgili durum üzerinde mutabık kalındı ve Rusya’ya ültimatomlar koyuldu. Bahmut’un alınmasıyla G7 ülkelerine güçlü bir tokat atıldı. Rusya üzerinde üstünlük kazanma ve Rusya’ya baskı kurma gayretleri başarısız oldu. Rusya, hedeflediğini yapıyor ve yapmaya devam edecek.” dedi.

Bahmut’un ulaşım yolları açısından büyük ehemmiyete sahip olduğunu belirten Litovkin, “Bahmut, kara yolu ve demir yolu çizgilerini birleştiren bir kent. Münasebetiyle Rus ordusunun Donetsk bölgesinde Kiev’in denetimindeki Kramatorsk ve öteki kentlere hakikat önü açıldı.” diye konuştu.

Litovkin, Bahmut’un ele geçirilmesi sürecinde Rus güvenlik şirketi Wagner’in kıymetli rol oynadığını aktardı.

“Bahmut alınması Rusya için siyasi ve sembolik mana taşıyor”

Milli Savunma mecmuası Genel Yayın Direktörü İgor Korotçenko de Bahmut’un Rus ordusunca ele geçirilmesinin Rusya için “siyasi” ve “sembolik” mana taşıdığını vurguladı.

Bahmut’ta uzun mühlet şiddetli çatışmalar yaşandığını söyleyen Korotçenko, “Bu çatışmalarda çok sayıda Ukraynalı asker etkisiz hale getirildi. Ukrayna’nın buradaki kayıpları 10 bin askeri aştı. Bu çatışmalar, Kiev’in atak düzenlemesine müsaade vermedi. Kentin alınması, Ukrayna ordusunun moralini olumsuz etkiledi.” argümanlarında bulundu.

Rus ordusunun Donetsk bölgesinde ilerleyeceğini savunan Korotçenko, “Şimdi Rusya Federasyonu’nun topraklarına resmen dahil ettiği bölgelerin kurtarılması gerekiyor. Hasebiyle Rusya’nın, Ukrayna’nın Karadeniz’e çıkışını engelleyerek Odessa ile Mıkolayiv bölgeleri ile Dnipro ırmağının doğusundaki topraklarını denetim altına alma amacıyla güneydoğu tarafında ilerlemesi gerekiyor. Tüm bunlar, Rusya’nın özel askeri operasyonda muvaffakiyet elde etmesi için gereklidir.” değerlendirmesini yaptı.

“Çatışmaların uzaması, Rusya’nın faydasına olmaz”

Ukrayna ordusunun Batılı askeri uzmanlar tarafından eğitildiğini ileri süren Korotçenko, bunun Rusya tarafından hafife alınmaması gerektiğini vurguladı.

Korotçenko, şöyle devam etti:

“Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin kabiliyeti ve imkanlarını gerçekçi halde pahalandırmak gerekiyor. Ukrayna ordusu, çatışmaları sürdürme potansiyeline sahip. Batılı ülkelerin büyük ölçekteki askeri ve teknik takviyesi, Ukrayna güçlerinin direnişe devam etmesinde belirleyici faktördür. Bu nedenle, Batı tarafından Ukrayna’ya silahların teslimatının engellenmesi gerekiyor. Aksi takdirde çatışmalar uzayacak. Bu da Rusya’nın faydasına olmaz.”

“Bahmut’ta Rusya’nın potansiyeli baltalandı”

Ukrayna’daki askeri uzman Petro Çernik ise Bahmut’taki çatışmaların uzun sürdüğünü ve bunun stratejik bir özellik olduğunu belirterek “Bahmut, düşmana ilişkin çok sayıda asker ve ekipmanın yok edilmesi için stratejik özelliğe sahip idi. Burada, Rusya’nın Donetsk bölgesinin idari sonlarına çıkmak için harcamayı planladığı potansiyeli baltalandı.” sözlerini kullandı.

Rus ordusunun bu müddette fakat 30 kilometre ilerlediğine dikkati çeken Çernik, “Bahmut, Ukrayna ordusuna öteki kentleri savunması ve taarruza hazırlanması için vakit kazandırdı. Başka yandan Bahmut’un yüzde 100’ü Rus ordusunca denetim altına alınmadı ve ileride nelerin yaşanacağı şimdi belgisiz.” dedi.

Savaşan Rus askeri sayısının, Ukrayna’ya nazaran daha fazla olduğuna işaret eden Çernik, Ukrayna’nın akınları kademeli ve yavaş halde gerçekleştireceği öngörüsünde bulundu. Çernik, “Gücümüz kâfi. Ukrayna ordusu belirlenen gayelerine kesinlikle ulaşacak lakin bu süratli halde olmayacak. Ukrayna, topraklarını gece gündüz kurtarmaya devam edecek.” diye konuştu.

Çernik, bu süreçte Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri takviyesinin değerine işaret ederek teslim edilmesi planlanan F-16 savaş uçaklarının, alandaki durumu Ukrayna lehine değiştirebileceğini söz etti.

“Rus ordusu Bahmut’ta büyük kayıplar verdi”

Ukraynalı askeri uzman Viktor Yagun da Bahmut’ta Rus ordusunun büyük kayıplar verdiği, böylelikle zayıfladığı tezinde bulundu.

Yagun, “Bahmut’ta Ukrayna ordusunun kayıpları Rusya’nınkileriyle kıyaslanamaz. Saldıran taraf, savunan tarafa nazaran her vakit 3-4 kat daha fazla kayba uğruyor. Bu nedenle, kolay bir hesapla Rus ordusunun kat kat daha fazla asker kaybettiği söylenebilir.” tabirlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r