DOLAR 32,2276 0.12%
EURO 34,8220 -0.1%
ALTIN 2.408,93-0,02
BITCOIN 2179850-2,50%
İstanbul
20°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Türkiye Bankalar Birliği: Bankacılıkla ilgili mevzular siyaset üstü olmalı
  • Haberim
  • Ekonomi
  • Türkiye Bankalar Birliği: Bankacılıkla ilgili mevzular siyaset üstü olmalı

Türkiye Bankalar Birliği: Bankacılıkla ilgili mevzular siyaset üstü olmalı

ABONE OL
Mayıs 25, 2023 07:20
Türkiye Bankalar Birliği: Bankacılıkla ilgili mevzular siyaset üstü olmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Bankalar Birliğince (TBB), bankacılıkla ilgili hususların siyaset üstü tutulmasının büyük kıymet arz ettiği, bu nedenle kesimin güvenilirliğine ziyan verebilecek gerçeği yansıtmayan spekülatif açıklamalara asla prestij edilmemesi gerektiği bildirildi.

TBB tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de bankacılık kesiminin yüksek bir likidite, faal kalitesi ve sermaye yeterliliğine sahip olduğu belirtilerek, “Sektörün 17 Mayıs 2023 tarihi prestijiyle 427 milyar TL likit varlığı, 110 milyar dolar yabancı para likit varlığı bulunmaktadır. Likidite oranı yüzde 160 ile başka göstergelere emsal halde milletlerarası ortalamalar seviyesindedir. Bankacılık dalı tüm yükümlülüklerini karşılayabilecek güçtedir.” denildi.

Bugüne kadar çok sayıda iç ve dış kaynaklı şoklara dayanıklılık gösteren bankacılık kesiminin sağlam bir yapıda olduğu, faaliyetlerinin tümünün kayıt altına alındığı ve daima kontrole tabi olduğu bildirilen açıklamada, “Sektör Türkiye iktisadının gücüne inanmakta, gücünü iktisattan almakta, sağlıklı bir bilanço ile iktisada takviye olmaktadır. Bankacılık kesiminde inancın korunması hepimizin misyon ve sorumluluğunda olmalıdır.” tabirleri kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bankacılıkla ilgili hususların siyaset üstü tutulması büyük ehemmiyet arz etmektedir. Bu nedenle dalın güvenirliliğine ziyan verebilecek gerçeği yansıtmayan spekülatif açıklamalara asla prestij edilmemelidir. Müşterilerimizin bölüme duydukları itimattan ötürü teşekkür ederiz.”

(AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r