DOLAR 32,2104 0.09%
EURO 34,8617 -0.01%
ALTIN 2.412,210,11
BITCOIN 2181460-2,38%
İstanbul
20°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yeni Şafak muharriri: Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde galiba bir revizyona gereksinim var
  • Haberim
  • Gündem
  • Yeni Şafak muharriri: Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde galiba bir revizyona gereksinim var

Yeni Şafak muharriri: Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde galiba bir revizyona gereksinim var

ABONE OL
Mayıs 25, 2023 08:20
Yeni Şafak muharriri: Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde galiba bir revizyona gereksinim var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni Şafak müellifi Süleyman Seyfi Öğün, Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde revizyona muhtaçlık olduğunu yazdı; “Revizyonun seçim sistemiyle alâkalı olması gereken bir tarafı olduğu çok açık” dedi.

Öğün’ün yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Birkaç gün sonra cumhurbaşkanlığı seçimin ikinci çeşidini idrâk edeceğiz. Yavaş yavaş 2023 seçimlerine dâir daha bütünlüklü bir fotografı tâb edip üzerinde konuşabileceğiz. Birinci çıktılara dayalı olarak fotoğrafın oldukça bulanık, tahminen de sistemin bânîleri tarafından öngörülmeyen, şahsen ve bizatihî olarak deneyimin içinden gelen tuhaflıklarla yüklenmiş durumda olduğu anlaşılıyor. Bir bakıma da olağan görülmesi gereken bir durum bu. Bu, tıpkı sistem üzerinden idrâk ettiğimiz ikinci seçim. Yâni deneyim yeni. Cumhurbaşkanlığı Sistemi olarak bilinen bu sistemin tatbikatta “error” vermesi de olağan görülebilir. Kâfi ki tâdilat ve tâmiratlar yapılabilsin. Gâliba bir revizyona gereksinim var.

Revizyonun seçim sistemiyle alâkalı olması gereken bir tarafı olduğu çok açık. Yalnızca bunun pratik gerekliliklerinden bahsetmiyorum. Ortada siyâset ahlâkı açısından çok önemli sorunların olduğunu görüyorum. Beğenilen, temelde siyâset-ahlâkîlik ortasındaki münasebetler konusundaki kuşkularım bâkîdir. Ancak sistemik birtakım etkilerin siyâsette ahlâkîliği özellikle zayflattığını düşünüyorum.”

Yazının tamamını okumak için .

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r