DOLAR 32,1950 0.04%
EURO 35,0165 0.06%
ALTIN 2.503,90-0,25
BITCOIN 22925116,09%
İstanbul
18°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Yunanistan’da seçimler 25 Haziran’da

Yunanistan’da seçimler 25 Haziran’da

ABONE OL
Mayıs 24, 2023 23:30
Yunanistan’da seçimler 25 Haziran’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ATİNA-  Yunanistan’da geçen Pazar günü yapılan seçimlerde iktidardaki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP) oyların yüzde 41’ini toplamasına karşın, nisbi seçim sisteminin öngördüğü yüzde 46 oranının altında kaldığı için hükümet kurulamadı.

YDP önderi Kiryakos Miçotakis , muhalefet partileri ile işbirliğine yanaşmadığı üzere ; muhalefet partileri de kendi ortalarında bir işbirliği hükümeti kurma üzere bir niyet göstermediler.

Bu nedenle esasen, Cumhurbaşkanı Ekaterina Sakellaropoulou’nun kendilerine verdiği “hükümet kurma görevini” teker teker iade ettiler.

Parlamentoya yüzde 3 barajını aşarak girmeyi başaran 5 partinin önderi, Cumhurbaşkanı Ekaterina Sakellaropoulou’yu daima birlikte ziyaret ederek , “seçim sonuçları itibariyle hükümet kuracak rastgele bir tabanı bulamadıkları” gerekçesiyle “seçimlerin 25 Haziran’da tekrarlanması konusunda mutabık kaldıklarını” açıkladılar.  


Parti başkanları Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou ile görüştü.
Soldan sağa: Milliyetçi LiSY partisi önderi Kiryakos Velopoulos (yüzde 4.45), Sosyalist PASOK başkanı Nikos Androulakis (yüzde 11.45), YDP önderi Başbakan Kiryakos Miçotakis (yüzde 40.79), Radikal Sol SYRİZA başkanı Aleksis Çipras (yüzde 20.07), Komunist Parti KKE genel sekreteri Dimitris Koutsoumbas (yüzde 7.23)  

Bu durumda ve uygulanan prosedüre nazaran önümüzdeki Pazar günü (Türkiyedeki 2.tur CB seçimlerinin yapılacağı 28 Mayıs Pazar günü) geçen Pazar günü partilerin işaret adabı ile  çıkardıkları toplam 300 milletvekili , –ülkede laiklik olmadığı için– dini merasimle ve el kaldırma yordamı ile “anayasaya sadık kalacaklarına” dair and içecekler.  Batı Trakya’dan seçilen 4 müslüman Türk azınlık milletvekili  ise Kuran-ı Kerim’e el basarak and içecekler. 

Pazartesi günü düzenlenecek Parlamento toplantısında  milletvekilleri Parlamento Liderini seçecekler ve  çabucak birebir günün akşamı, Cumhurbaşkanının kararnamesiyle Parlamentonun feshedildiği açıklanacak.

Bu süreçlerin tamamlanmasından sonra süreksiz hükümetin kurulması için gerekli süreçler başlatılacak.

Anayasa uyarınca teknokratlar tarafından kurulacak süreksiz hükümetin başına, en yaşlı yüksek yargıç pozisyonundaki Sayıştay Lideri Yanis Sarmas’ın getirilmesi bekleniyor.

Başbakan Kiryakos Miçotakis Başbakanlık vazifesini ve kabinesindeki Bakanlar, en geç önümüzdeki haftanın sonuna kadar (02 Haziran Cuma) periyot teslim törenleriyle vazifelerini süreksiz hükümetin üyelerine teslim edecek.

25 Haziran seçimleri, “güçlendirilmiş salt çoğunluk sistemiyle” yapılacağından, en az yüzde 37.5 oy alacak parti, sistemin öngördüğü üzere “bonus”olarak fazladan milletvekili alacağından, 300 sandalyelik parlamentoda çoğunluğu sağlamış olacak ve tek başına hükümet kurma hakkına sahip olacak.

Yürütülen bütün iddialar geçen hafta seçimlerinde yüzde 41’e yakın oy toplayan “muhafazakar YDP’nin 25 Haziran seçimlerini de önde bitireceği ve tek başına hükümet kuracak kadar oy toplayacağı” doğrultusunda bulunuyor.

Geçen seçimlerde yüzde 20 oranında oy alarak büyük bir yenildiye uğrayan Aleksis Çipras liderliğindeki radikal sol SYRİZA partisi ise 25 Haziran seçimlerine “daha hazırlıklı gireceğini” ve Kiryakos Miçotakis’i ima ederek “otoriterliğe karşı uğraş vermeye hazır olduğunu” açıklıyor.

Yunanistan’daki siyasi parti başkanları önümüzdeki Pazartesinden itibaren yine seçim kampanyalarına başlayacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r